Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Apel Jasnogórski - 70 lat modlitwy

Apel Jasnogórski - 70 lat modlitwy

8 grudnia przypada 70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego. Jubileusz rozpoczęcia tej modlitwy to dobra okazja, aby trochę bliżej się jej przyjrzeć. Na antenie Radia Jasna Góra trwa cykl „Rozmów poranka”, w czasie którego rozmawiamy z naszymi gośćmi o różnych aspektach Apelu Jasnogórskiego, nazywanego „wieczorną modlitwą Polaków”.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP zapraszamy do wspólnego świętowania:
16:15 - Uroczyste Nieszpory - transmisja w Radiu Jasna Góa
17:00 - Procesja światła i hołd z kwiatów - transmisja w Radiu Jasna Góra
20:30 - Koncert „Modlitwa pokoleń” - transmisja w 1. programie Teleizji Polskiej i połączenie na żywo z Kaplicą Matki Bożej o godz. 21:00


O. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów powiedział, że jest to szczególne nabożeństwo i szczególna modlitwa – za Polskę, naszą umiłowaną Ojczyznę i za Kościół Chrystusowy – tak dzisiaj możemy najkrócej określić Apel Jasnogórski. O. Jóżef przedstawił rys historyczny modlitwy apelowej, kolejne fazy jej kształtowania się i nabierania takiej formy, jaką ma obecnie. O. Płatek przypomniał, że inicjatorem powstania Apelu Jasnogórskiego był o. Jerzy Tomziński, a bezpośrednią potrzebą takiej modlitwy była prośba o uwolnienie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

O gotowości oraz o podejmowaniu decyzji wiary, które są cechami charakterystycznymi Apelu, mówił na naszej antenie ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, teolog i wykładowca. W rozmowie z o. Andrzejem Gradem podkreślił, że wezwanie Apelu nawiązuje do charakteru wojskowego: Wojsko staje do Apelu w tych najbardziej uroczystych momentach, kiedy ma się coś zdecydować, coś ogłosić, podjąć jakąś decyzję, ratyfikować rozkaz – i odpowiedzią na Apel jest zawsze słowo ‘jestem'. Ks. profesor przypomniał, że pierwsze apele jako modlitwy gotowości miały miejsce w Sodalicjach Mariańskch, a potem weszły w różne formy pobożności maryjnej. Natomiast Apel Jasnogórski to – zdaniem ks. prof. Janusza Królikowskiego – wyrażenie gotowości wobec Matki Bożej, że jesteśmy tutaj, do Jej dyspozycji, że podejmujemy decyzje opowiedzenia się za Nią, życia według tego, co Ona nam wskazuje.

O. Kamil Szustak mówił, jak wielką miłością darzył modlitwę apelową papież Jan Paweł II. Według świadków, w tym kard. Stanisława Dziwisza, Ojciec Święty modlił się Apelem codziennie, gdziekolwiek był, na każdym krańcu świata. „Papież mówił, że te trzy proste słowa: ‘jestem, pamiętam, czuwam’ są jakimś szczególnym wyznaniem miłości” – przypomniał o. Kamil Szustak w rozmowie z o. Andrzejem Gradem. Z okazji 50-lecia Apelu Ojciec Święty napisał i skierował na Jasną Górę specjalny, jubileuszowy list – jego treść przypominamy na zakończenie rozmowy.

O warstwie muzycznej, która towarzyszy modlitwie Apelu Jasnogórskiego, opowiedział o. Sebastian Matecki, muzyk i organista jasnogórski w rozmowie z Sylwią Michalską:  „Zasadniczo mamy dwie melodie, które są stosowane w czasie nabożeństwa apelowego. Najczęściej używaną jest melodia skomponowana przez salezjanina, wspaniałego muzyka, śp. ks. Stanisława Ormińskiego. To jest ta najbardziej znana, została napisana w 1956 roku. Ale wcześniej melodię napisał bardzo znany profesor Feliks Rączkowski, to też piękna melodia”.

Apelowe rozmowy w Radiu Jasna Góra:

Rocznica Apelu Jasnogórskiego będzie na Jasnej Górze wielkim czasem dziękczynienia. W Bazylice 8 grudnia o godz. 20.30 zabrzmi koncert telewizyjny pt. „Modlitwa pokoleń” (transmisja w programie pierwszym Telewizji Polskiej). Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. Z kolei w niedzielę – 10 grudnia w Bazylice zaplanowano koncert „Ave Maria”, czyli najpiękniejsze pieśni maryjne.

Metryka audycji: